היתר נישואין

על הוצאת היתר נישואין

היתר נישואין נדרש בהתאם לחוק הנישואין בישראל שמסדיר את כלל הדינים החלים על יהודים בישראל. הרבנות הראשית מוסמכת לפקח בתחום זה על המעוניינים להתחתן. היתר נישואין יכול להיות בעייתי כאשר הרבנות מטילה ספק ביהדותם של מי מבני הזוג.

על “קטלניות”

לגבי היתר נישואין לאישה שהתאלמנה פעמיים. מקור האיסור הדתי נובע מכך שמי שהתאלמנה פעמיים היא כביכול מהווה אישה קטלנית שמסוכנת לבני זוגה. כיום גם הממסד הדתי אינו מקשה על הוצאת היתר נישואין לאישה שהתאלמנה פעמיים אך יש להסדיר זאת מבחינה בירוקרטית.

כהן וגרושה

לגבי היתר נישואין לכהן הדברים מורכבים יותר. האיסור של נישואי כבן לגרושה כאשר בני הזוג מוכרים כיהודים על פי ההלכה לא ניתן לביטול בקלות. כאשר החתונה נעשתה בחו”ל באופן אזרחי אזי אפשר שהרבנות לא תכיר בנישואים הראשונים של האישה וניתן יהיה לקבל היתר נישואין לכהן. כדאי להתייעץ עם עורך דין לפני תחילת ההליכים מול הרבנות. גם לגבי היתר נישואין למאומצים, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי טרם תחילת ההליך לשם קבלת היתר נישואין למאומצים במהירות האפשרית.

פוליגמיה בישראל

החוק הדתי באופן עקרוני לא מונע מגבר לשאת יותר מאשה אחת. עם זאת בישראל נאסר הדבר בחוק והסמכות לאשר זאת נמצאת בידיו של בית הדין הרבני. שרשאי לתת היתר נישואין אישה שניה במקרים מסוימים. היתר נישואין אישה שניה יכול להינתן כאשר בית הדין משוכנע שיש הצדקה לכך.

הליכי התרת נישואין וגירושין

כאמור הליך התרת נישואין וגירושין מיועד עבור זוגות שנישאו שלא על פי הדין הדתי בישראל. ההלכה היהודית לגבי גירושין ונישאים חל כאשר שני בני הזוג הינם יהודים על פי הממסד האורתודוכסי. הליך התרת הנישואים וגירושין נתונה לסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה ולא לבית הדין הרבני. הממסד הדתי אינו מכיר בנישואים האזרחיים וההליך כולו הוא מול הרשויות האזרחיות.

 

צור קשר

לפרטים וקביעת פגישת יעוץ מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לייעץ לכם ולעמוד לשירותכם

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם