צוואות וירושה

צוואה מסדירה את האופן אשר בו אדם מעביר את רכושו לאחר פטירתו. כל אדם אשר מעוניין לערוך צוואה, יוכל לקבוע מי יירש אותו לאחר מותו. הצוואה הפשוטה והמוכרת ביותר היא צוואה בכתב. בדיני צוואות וירושה, ניתן למצוא צוואה זו כפופולארית ומוכרת ביותר. 

צוואה זו, נערכת בפני עדים ובאמצעות עורך דין לענייני ירושה הצוואה השנייה היא צוואה בעדים המוזכרת בסעיף 29 לחוק הירושה. הצוואה נערכת בפני שני עדים אשר אין להם קשר משפחתי למצווה והם חייבים להיות מעל לגיל 18 שנה. העדים יחתמו אף הם על הצוואה ואין חובה כי אחד מהעדים יהיה עורך דין. 

יש לערוך צוואה זו מול עו”ד המתמחה בדיני ירושה, על מנת שלא ניתן יהיה לתקוף אותה בבוא העת.

מהי צוואה הדדית?
צוואה הדדית, מוזכרת בסעיף 8 לחוק הירושה. זוהי צוואה שנעשית בין בני זוג ומטרת צוואה זו, היא להבטיח כי בן הזוג שיוותר בחיים בכדי שילדיהם, לא ינקטו באמצעים או הליכים, כך שלא יוכלו לסלק את ההורה הנותר מביתו או שיוכלו למכור את הנכסים שנותרו ברשותו. צוואה זו, נחתמת בשתי צוואות דומות כאשר בן הזוג מוריש את רכושו לבן הזוג או בת הזוג שנותר/ת בחיים. לאחר שגם בן הזוג שנותר נפטר, יועבר הרכוש המשותף לילדיהם של המצווים.

מהי צוואה בעל פה ומתי ניתן לערוך אותה?
צוואה זו, נקראת גם “שכיב מרע” והיא מוזכרת בסעיף 23 1965 התשכ”ה לחוק צוואות וירושה. הכוונה היא על צוואה הנערכת על ערש דווי של המוריש (המצווה) בפני שני עדים, אשר שומעים ומבינים היטב את רצונו, כאשר הוא מוריש את רכושו וכספו. 

העדים יצטרכו להעלות בכתב את דברי ורצון המצווה ולהפקידה ברשם הירושות, כך שלאחר מות המצווה כאשר יינתן צו קיום צוואה, ניתן יהיה לקרוא אותה בפני היורשים. במידה ולאחר 30 יום, מצבו של המצווה השתפר והוא לא נפטר, לצוואה זו לא יהיה כל תוקף.

גם צוואה בפני רשות, היא סוג של צוואה שניתן יהיה לערוך בפני שופט או רשם לענייני ירושה או בפני נוטריון. 

המצווה מקריא את צוואתו בפני הרשות ונציג מטעם הרשות יאשר אותה. יש לפנות אל עו”ד ירושות וותיק על מנת שלא יהיה כל פגם בצוואה. אחת מעורכות הדין הבולטות בתחום היא אירנה שטרן עו”ד ונוטריון אשר מבטיחה ללקוחותיה צוואה מקצועית וברורה.

צור קשר

לפרטים וקביעת פגישת יעוץ מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לייעץ לכם ולעמוד לשירותכם

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם