נישואין זוגות מעורבים

כל מה שרצית לדעת על נישואין זוגות מעורבים

הנושא של נישואין זוגות מעורבים של יהודים ולא יהודים הינו מורכב בישראל והדרך היחידה עבורם להתחתן היא באמצעות נישואין אזרחיים. נישואים אזרחיים נדרשים לא רק עבור, נישואין זוגות מעורבים אלא גם למי שמוגדרים על ידי הממסד הדתי כפסולי חיתון, כגון כהן וגרושה או “ממזרים” שנולדו מחוץ לנישואין. גם זוגות חד מיניים יכולים למסד את הקשר שלהם באמצעות נישואים אזרחיים.

על הסמכות המשפטית או הסמכות הדתית

בישראל לא קיים בחוק הליך של נישואים אזרחיים. עם זאת המדינה מכירה בהליכי נישואים לזוגות מעורבים שנעשו בחוץ לארץ. לאחר הנישואין שנערכו מחוץ לישראל יכולים בני הזוג להציג תעודת נישואין חתומה ולהירשם במרשם האוכלוסין הישראלי בתור זוג נשוי. כאשר זוג נישא באופן אזרחי בחוץ לארץ והסמכות לסיום הנישואים האזרחיים עדיין נמצאת בידי בית הדין הרבני כאשר שני בני הזוג יהודיים מבחינה הלכתית. עבור זוגות שאינם יהודים או אחד מבני הזוג אינו מוכר כיהודי  מיועד חוק התרת נישואים לזוגות מעורבים. החוק מבטל למעשה את הסמכות של בית הדין הרבני ומעביר את ההליך לרשות בית המשפט האזרחי.

הליכי התרת נישואין וגירושין

כאמור הליך התרת נישואין וגירושין מיועד עבור זוגות שנישאו שלא על פי הדין הדתי בישראל. ההלכה היהודית לגבי גירושין ונישאים חל כאשר שני בני הזוג הינם יהודים על פי הממסד האורתודוכסי. הליך התרת הנישואים וגירושין נתונה לסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה ולא לבית הדין הרבני. הממסד הדתי אינו מכיר בנישואים האזרחיים וההליך כולו הוא מול הרשויות האזרחיות.

האחדת התנאים

בעבר מערכת הזכויות והחובות של זוגות נשואים על פי ההלכה הייתה שונה מזו של נישואין זוגות מעורבים אזרחית. כיום יש שוויון ביניהם בחקיקה, ומערכת המשפט נוטה לפסוק, במקרים רבים באופן זהה בין סוגי הנישואין.

צור קשר

לפרטים וקביעת פגישת יעוץ מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לייעץ לכם ולעמוד לשירותכם

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם