התרת נישואין וגירושין

מה חשוב להבין לגבי הליך התרת נישואין וגירושין

הליך התרת נישואין וגירושין נועד עבור בני זוג נשואים שאינם בני אותה הדת ומבקשים להתגרש בישראל. רבים מהנדרשים בהליך זה הם מקרב קהילת עולי ברית המועצות לשעבר וצאצאיהם, שנישאו בנישואים אזרחיים בחוץ לארץ, מכיוון שהרבנות בישראל לא הכירה במי מבני הזוג או בשניהם, כיהודים על פי ההלכה האורתודוכסית. 

סוגיות משפטיות בדומה למתגרשים אחרים

גבר או אישה יהודיים שנישאו לבן זוג שאיננו יהודי לפי ההלכה אינם יכולים להתגרש בבית הדין הרבני. עבור מקרים אלו נוצר חוק התרת נישואין בישראל. החוק העביר את הליך הגירושין לבית המשפט לענייני משפחה. מבחינה משפטית התרת נישואין וגירושין אינה שונה בפועל מהליך גירושין רגיל בבית הדין הדתי, מבחינת הסוגיות המשפטיות שכל זוג שמתגרש צריך להסדיר בעת הגירושין, בהתאם לחקיקה הכללית של דיני משפחה. כלומר יש להסדיר את חלוקת הרכוש המשותף והסדרי המשמורת, הראייה ודמי המזונות, בדומה לכל זוג אחר שמתגרש. בדומה להליך גירושין רגיל, תמיד עדיף לעשות את ההליך בהסכמה לגבי, הסוגיות של הרכוש, החזקה על הילדים והסדרי הראייה ודמי המזונות. בדומה להסכם גירושין בהסכמה, כדאי לנסות להסכים על חוזה התרת נישואין המסדיר את כל המחלוקות המשפטיות, תוך הסכמה על סיום הסכסוך.

סמכות דתית או אזרחית

כאמור, ההליך המשפטי של התרת נישואין וגירושין בישראל נועד עבור זוגות בני דתות שונות ועבור זוגות אשר אחד מבני הזוג הינו חסר דת. על מנת שיחול על בני הזוג חוק התרת נישואין ויהיה בסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה לבצע את ההליך של התרת נישואין וגירושין של בני הזוג, הם נדרשים להיות בעלי זיקה מוכחת לישראל. דרישת הזיקה של המעוניין להתגרש, יכולה להיות תושבות או אזרחות מכוח חוק השבות, בתקופה שקדמה להגשת הבקשה. כאשר אחד מבני הזוג יהודי על פי ההלכה, טרם קיום ההליך בבית המשפט לענייני משפחה, יש צורך בחוות דעת מבית הדין הרבני הגדול, המכיר בחוסר הסמכות הדתית שלו לניהול הגירושין והסכמה להעברת הסמכות לבית המשפט.

התרת נישואין וגירושין עם עורכת דין המתמחה בתחום

במידה ואתם בהליכי גירושין וצריכים ליוויי ועזרה בניסוח חוזה התרת נישואין עורכת הדין אירנה שטרן היא מי שתרצו לצדכם. עורכת הדין אירנה שטרן מתמחת בתחומים של דיני משפחה בדגש על המורכבות הרלוונטית שלהם עבור זוגות שמוגדרים “מעורבים” בעיני הממסד הרבני.

צור קשר

לפרטים וקביעת פגישת יעוץ מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לייעץ לכם ולעמוד לשירותכם

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם