התרת נישואין אזרחיים

התרת נישואין (המכונה גם: ‘התרת נישואין אזרחיים’ או ‘גירושין אזרחיים’) הוא הליך המקביל לגירושין. אם אתם זוג נשוי, שכל אחד מכם הוא בן דת אחרת, או לפחות אחד מכם לא משתייך לדת כלשהי (חסר דת), ואתם מעוניינים להתגרש, עליכם להגיש לבית המשפט לענייני משפחה תובענה להתרת הנישואין. בדכ’ גירושין בישראל מתבצעים בהתאם לדין האישי החל על הצדדים, שהוא הדין הדתי של בני הזוג. ז”א שני בני זוג ששניהם יהודים, יתגרשו עפי’ הדין העברי, מוסלמים לפי הדין המוסלמי, נוצרים לפי הדין הנוצרי וכו’. החוקים העיקריים החלים על תהליך התרת נישואין אזרחיים הם: חוק בית המשפט למשפחה, תשנ”ה – 1995, וכן חוק שיפוט בענייני התרת הנישואין. 

אוכלוסיית היעד – כאשר בני הזוג הם מעורבים, כלומר, כל אחד מהם שייך לדת אחרת, או שמי מהם הוא במעמד של חסר דת, והם מעוניינים להתגרש, עליהם לנהל הליך של התרת נישואין המתבצע בבית המשפט לענייני משפחה. כדאי לבצע את הליך התרת נישואין אזרחיים מכיוון שזהו הליך חשוב מאוד של גירושין אזרחיים, אשר נותן מענה משפטי לבני זוג שלא נישאו בהתאם לדין הדתי, ולכן אינם יכולים להתגרש בערכאה שיפוטית של בית דין דתי. בנוסף במסגרת הליך התרת הנישואין יכולים בני הזוג לחתום על הסכם גירושין ולהסדיר ביניהם עניניים נוספים הכרוכים בהתרת נישואיהם כגון: הסכם בענייני חלוקת ממון וענייני רכוש, הסדרי משמורת וזמני שהות עם ילדים קטינים, ועוד. נוסף על כך עם התרת נישואין אזרחיים בבית המשפט לענייני משפחה ייחשבו בני הזוג כפנויים והם יהיו רשאים להתחתן עם אחרים. על מנת לבצע שינוי כזה או אחר ולשנות את המעמד הרשמי יש לפנות למשרד הפנים ולמסור להם עותק מקורי של פסק הדין  של התרת נישואין אזרחיים. תוכלו לבקש להנפיק לכם על המקום ספח עדכני של תעודת הזהות ובו יצוין: ‘גרוש/ה’. זאת ועוד לאחר כל ההליך אינכם נחשבים במעמד של בני זוג נשואים, ומשמעות הדבר שמבחינה משפטית שלכל המאוחר ממועד זה ואילך מתקיימים 2 דברים: 

– לא מתקיימים ביניכם לבין בן או בת הזוג יחסי שיתוף כלכלי, של זכויות ו/או חובות הנובעות מקשר הנישואין, מכוח חוק יחסי ממון בין בני הזוג. 

– נשללת זכות הירושה של בן או בת הזוג שלכם לפי דין הנובע מקשר הנישואין שהיה לכם.   

צור קשר

לפרטים וקביעת פגישת יעוץ מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לייעץ לכם ולעמוד לשירותכם

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם