ייפוי כוח מתמשך

סעיף 32 יז’ לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות התשכ”ב 1962, קובע, כי ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך שיש להפקיד אצל האפוטרופוס הכללי לביהמ”ש בישראל שהוא למעשה רשם הירושות. במסגרת ייפוי הכוח המתמשך, יקבע המצווה כיצד יתנהלו חייו, כאשר הוא ממה מיופה כוח מטעמו וכן, המצווה יקבע את תחומי הגבלתו וסמכויותיו של מיופה הכוח ואת הנסיבות אשר בהן, ייפוי הכוח המתמשך ייכנס לתוקפו. מדובר בעצם על סוג של צוואה בחיים, כשאר אדם מצווה בחייו, כאשר לא יוכל יותר לדאוג לענייניו בתחום הכספים והרכוש, העניינים האישיים והרפואיים בכוחות עצמו.

מה ההבדל בין ייפוי כוח רגיל לבין ייפוי כוח מתמשך ומה יתרונותיו?
ייפוי כוח סטנדרטי שהיה נהוג לפני התקנה החדשה, ייפוי הכוח הקודם, לפני התקנה החדשה בחוק, הייתה לו פגות תוקף או כאשר כשרותו המשפטית של המצווה פוסקת, לא ניתן היה להשתמש בו. ייפוי כוח מתמשך, נכנס לתוקף, כאשר המצווה אינו כשיר ואינו יכול לדאוג לענייניו מבלי התערבותה של המדינה או ללא פיקוח של מי מטעמה. למעשה הסמכויות של מיופה הכוח הם בנושאים הבאים: רכוש, כאשר על מיפה הכוח לקבל החלטות ולבצע פעולות לגבי נכסיו, לרבות ניהול כספיו. 

בענייניו האישיים של המצווה, יכללו נושאים כגון: איכות חייו, היכן יהיה מעוניין לגור כאשר כבר לא יהיה נייד. יש לציין כי ייפוי הכוח המתמשך לא חל על טיפולים רפואיים או החלטות רפואיות.

לאחר חתימת המצווה על ייפוי כוח מתמשך מתי הוא ייכנס לתוקף?
יש לדעת כי ייפוי כוח מתמשך יופקד אצל האפוטרופוס הכלי לבתי המשפט בישראל (רשם הירושות) וזאת, לאחר שהוגש לאפוטרופוס הכלי, חוות דעת רפואית שלפיה הממנה אינו כשיר לקבל החלטות לגבי רכושו וגופו.

ניתן אף למנות כמה מיופי כוח וכן, ניתן יהיה להחליט, מי יהיה מיופה הכוח החליפי במקרה שמיופה הכוח הראשון לא יהיה יכול להמשיך את תפקידו או שלא יוכל לפעול כמיופה כוח יותר. על מיפה הכוח, חלה החובה, לפעול לפי ההנחיות של המצווה אבל אם ההנחיה או כמה מהן אינן אפשריות לביצוע או שמדובר על בקשות שהן בלתי חוקיות, רשאי יהיה מיופה הכוח, לפנות אל ביהמ”ש, על מנת לקבל ממנו הוראות. יש לדעת לאיזה עורך דין לפנות על מנת לערוך מספח של ייפוי כוח מתמשך. לרוב עו”ד ירושות וצוואות, הוא זה שמוסמך ומכיר היטב את החוק בנושא זה.

אחת מעורכות הדין הבולטות בתחום היא אירנה שטרן עו”ד ונוטריון אשר מבטיחה ללקוחותיה צוואה מקצועית וברורה. למשרד עו”ד שטרן יש וותק רב בכל נושא דיני משפחה, צוואות וירושות ודיני חוזים. עוה”ד שטרן היא בעלת סמכות נוטריונית, מה שרק יסייע רבות למי שמעוניין במסמך משפטי מחייב כמו ייפוי כוח מתמשך, צוואות, הסכמים ועוד. המשרד מציע שירות גם לאוכלוסייה הרוסית עוסק גם בהסכמי גירושין, התרת נישואי תערובת, דיני חוזים, צוואות ועוד.

צור קשר

לפרטים וקביעת פגישת יעוץ מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לייעץ לכם ולעמוד לשירותכם

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם